Ana Sayfa / Genel / Sosyal fobi kendi kendine geçer mi?
Online Psikolog

Sosyal fobi kendi kendine geçer mi?

Sosyal fobi, kişinin genel olarak başka insanlarla olan ilişkisinde ve sosyal ortamlarda zorlanmasıyla kendini gösteren bir sorundur. Sosyal fobi çeşitli tipte ve yoğunlukta yaşanabilir. Bazı insanlar genel olarak, tüm insani ilişkilerde zorluk yaşarken, bazıları spesifik durumlarda (patronla konuşurken, yeni birileriyle tanışırken, karşı cinsle diyalog kurarken, topluluk önünde sunum yaparken vb.) sıkıntı yaşarlar. Sosyal fobiyi tanımak için sosyal fobi yazısını okuyabilirsiniz.

Sosyal fobi tedavisi için yaygın olarak kullanılan yöntemler ilaç tedavisi ve bilişsel davranışçı terapi yöntemidir. Ayrıntılı bilgi için sosyal fobi tedavisi linkine tıklayabilirsiniz.

“Sosyal fobi kendi kendine geçmez.” gibi bir ifade kullanmanın çok doğru olmadığını düşünüyorum. Şayet kişi yaşadığı sorunla ilgili yeni bir anlayış (Kendiyle ve diğer insanlarla ilgili yeni ve daha işlevsel bakış açıları) geliştirebilir ve yeni deneyimler (Kaçındığı durumlara maruz kalmak gibi) gerçekleştirebilirse, sorunuyla belirli düzeyde başa çıkabilir. Ama burada de sosyal fobi , kendi kendine geçmiş olmaz. Kişi kendi kendine, profesyonel destek almadan, işe yarar şeyler yaptığı için sosyal fobi ile başa çıkmış olur.

 

 

Bu da var

Bipolar Bozukluk Nedir?

Literatürde önceleri manik-depresif psikoz olarak adlandırılan bu duygudurum bozukluğu, günümüz literatüründe bipolar duygulanım bozukluğu olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir