Ana Sayfa / Genel / Sevgilim beni aldattı
Online Psikolog

Sevgilim beni aldattı

Her ilişki, hem bir umut hem de bir risk taşır içerisinde. İyi hissedeceğimize, ait olacağımıza, sevip sevileceğimize dair umut biri diri tutarken terk edilme, aldatılma, hayal kırıklığı yaşama ile ilgili endişeler ise bizi huzursuz eder.

İlişki içindeki en önemli duygulardan biri ise “güven” duygusudur. Güven bir süreklilik, aynılık, ön görülebilirlik arayışıdır aslında. “Eşim beni hep sevecek.”, “Sevgilim benim dışımda birini hayatına almayacak.”, “Eşim zor anımda yanımda olur.” gibi düşünceler, ilişkilerdeki güveni çağrıştıran düşüncelerdir. Bununla birlikte bazen, hiç istemediğim bir şeyle karşılaşırız: Aldatılma

Aldatılma, ilişkimize dair güven duygumuzu allak bullak eder. O kişiyle kendimizi, hayatın geri kalanında aynı karede görmemizi zorlaştırır. Kendimizi adamamıza engel olur. Bizi ötekinden soğutur, kendimizi ona kaptırmaktan korkutur.

Pek çok insan aldatılmayı kabul edemez ve bir pazarlık  konusu yapmaz. Yani “Aldatıldığım bir ilişkide ne pahasına olursa olsun kalamam.” der ve ilişkisini bitirir. Bu, o kişi açısından işlerin çok kolay gittiği anlamına gelmiyor. Tabi ki o de üzülüyor, mutsuz oluyor, öfkeleniyor vb. Ama, güvensizlikle yaşamaktansa bu duyguları yaşamayı tercih ediyor.

Bazıları ise, aldatılsa bile ilişkisinden vazg(e)çemiyor. Neden vazgeç(e)mediği sorulduğunda ise çok farklı açıklamalar yapabiliyorlar. “Onu çok seviyorum.”, “Aslında beni seviyor.”, “Onsuz yapamam.”, “Yalnız kalmaktan korkuyorum.” vb.

Peki ne yapmalı?

Ben, güven duygusunun yer almadığı bir ilişkinin kişilere doyum vermeyeceğini düşünüyorum. Yani siz, partnerinize, eşinize güvenmiyorsanız o ilişkiden size de ona da hayır gelmez. Şayet güveni yeniden tesis edebilirseniz işler daha iyi hale gelebilir. Bunun için de ilişki danışmanlığı desteği almanızı öneririm. Muhabbetle.

 

 

Bu da var

Bipolar Bozukluk Nedir?

Literatürde önceleri manik-depresif psikoz olarak adlandırılan bu duygudurum bozukluğu, günümüz literatüründe bipolar duygulanım bozukluğu olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir