Ana Sayfa / Genel / Psikolog benim düşüncelerimi mi değiştirecek?
Online Psikolog

Psikolog benim düşüncelerimi mi değiştirecek?

Öncelikle bir konuda netliğe varalım. Psikolog, genel bir ünvandır. Türkiye’de Üniversitelerin Psikoloji bölümlerinden mezun olan kişiler psikolog olarak kabul edilmektedir. Ancak, her psikolog aynı işi yapamayabilir. Bazı psikologlar endüstri psikolojisi, bazıları klinik psikoloji, bazıları danışmanlık psikolojisi, bazıları spor psikolojisi ya da başka bir alt alanda uzmanlaşabilirler. Bu temel çerçeveyle birlikte, günlük hayattta psikolog ile anlaşılan şey daha çok, psikolojik sorunların çözümü için kişilere destek sunan kişidir. Ancak aynı şekilde, psikolojik destek sunan başka uzmanlar da vardır. Mesela, psikiyatrist, psikolojik danışman, sosyal hizmet uzmanı vb. Bu kabulden hareketle soruya cevabımızı maddeler halinde sıralayabiliriz:

  •  Psikolojik yardım sürecinde genel olarak kişinin duyguları, düşünceleri, davranışları, insani ilişkilerde kullandığı psikolojik kalıplar, bilinç dışı yaşantıları, anıları, hayalleri, inançları vb. ele alınabilir. Dolayısıyla, psikolog ile yapacağınız görüşme de düşünceleriniz de ele alınacaktır. Anlaşıldığı üzere sadece düşünceler ele alınmayacaktır.
  • Sizin düşüncelerinizi psikolog düzeltmez. Bu bakış, kendinizi çok pasif kabul ettiğiniz bir bakıştır. Psikolog, psikoloji biliminden hareketle, düşünce yapılarınızı ve bu yapıların hayatınıza etkisini anlamanızda; şayet değiştirmek isterseniz de bu değişim sürecinde size destek sunan biridir.
  • Psikoloğun sunacağı destek gelişigüzel değil, bazı psikoterapi kuramları çerçevesinde olabilir ancak.
  • Psikolog size şu minvalde bir cümle kuramaz: “X şeklinde düşünmen çok yanlış, bunun yerine Y şeklinde düşün.” Sadece belirli bir sistem çerçevesinde düşünce yapılarınızı ve bu düşünce yapılarınızın hayatınıza etkisini anlamaya ve size göstermeye çalışır. Ve bu süreç çok mekanik değil karmaşık bir süreçtir.
  • Psikolojik yardım sürecinde amaç, sadece pozitif düşünmek değil, daha çok gerçekçi düşünmeyi becerebilmektir.
  • Psikolog, düşüncelerinizi anlamaya çalışırken, duygularınızı, hayallerinizi, çocukluk yaşantılarınızı, görüşmedeki duruşunuzu, sese tonunuzu, jest ve mimiğinizi vb. de hesaba katar.

Özetle, psikolojik yardım sürecinde düşünceleriniz de diğer pek çok faktörle birlikte ele alınır. Ancak bu sizinde aktif olarak içinde yer aldığınız bir süreç olarak gerçekleşir.

Bu da var

Bipolar Bozukluk Nedir?

Literatürde önceleri manik-depresif psikoz olarak adlandırılan bu duygudurum bozukluğu, günümüz literatüründe bipolar duygulanım bozukluğu olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir