Ana Sayfa / Genel / Psikolog ararken nelere dikkat etmeliyim?
Online Psikolog

Psikolog ararken nelere dikkat etmeliyim?

Psikolog ararken bence yapmanız gereken ilk şey, psikolog ile neyi kast ettiğinizi netleştirmek olmalı. Çünkü psikolog ile  pek çok kişi pek çok farklı şeyi kast ediyor olabilir. Şöyle ki; sizin ihtiyaç hissettiğiniz uzman aslında evlilik terapisti, cinsel terapist, çocuk terapisti vb. olabilir. Siz bütün bu uzmanlıkları topluca psikolog olarak algılayabilirsiniz ki bu çok normal bir durumdur. Oysa her psikolog cinsel terapist değil, her psikolog evlilik terapisti değildir mesela. Ya da sadece psikolog değil psikiyatrist, psikolojik danışman gibi başka uzmanlar da evlilik terapisi yapabilir. Durumu daha da karışık hale getirmeden toparlayayım: öncelikle nasıl bir yardıma ihtiyacınız olduğuna karar verin. Bunun için internet üzerinden uzun bir araştırma yapmanız gerekebilir.

Aradığınız uzmanlık alanını belirledikten sonra, sizin için alternatif oluşturan uzmanlarla, telefonda bile olsa bir ön görüşme yapmanızı öneririm. Hem uzmanla kuracağınız bağ açısından hem de size yardımcı olup olamayacağını netleştirmeniz açısından ön görüşme işinize yarayacaktır. Ön görüşmede, uzmanın eğitim bilgilerini öğrenmeniz de tavsiye ederim.

Seans ücretlerini önceden öğrenin, şayet seans ücretleri maddi açıdan sorun olmayacaksa sizin için. Çünkü 100 TL ile 500 TL arasında değişen bir seans ücreti skalası söz konusu, özellikle İstanbul’da.

Yardım alacağınız uzmanın bulunduğu adresi dikkate alın. Psikolojik destek zaman gerektirebilen bir süreçtir. Her hafta (belik haftada birden fazla) düzenli olarak gideceğiniz bir mekan için yol mesafesi zamanla daha da önemli hale gelecektir. Bu yüzden internet üzerinden yapacağınız araştırmalarda buna uygun davranabilirsiniz. Mesela Bakırköy’de oturuyorsanız   “bakırköy psikolog”  ifadesiyle arama yapmak işinize yararken “istanbul psikolog” kelimesi sizin için çok genel kalabilir.

Şimdilik bu kadarı yeterli olur diye düşünüyorum. Merak ettiğiniz başka bir şey olursa, yazının yorum kısmından sorabilirsiniz. Muhabbetle.

Bu da var

Bipolar Bozukluk Nedir?

Literatürde önceleri manik-depresif psikoz olarak adlandırılan bu duygudurum bozukluğu, günümüz literatüründe bipolar duygulanım bozukluğu olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir