Ana Sayfa / Genel / Onu sevmemek için ne yapmalıyım?
Online Psikolog

Onu sevmemek için ne yapmalıyım?

Yazının başılığı size ilginç gelebilir. Çok da haksız sayılmazsınız. Ben de yazının başlığını oluştururken, söylediğimden emin olmak için üzerinde biraz düşündüm. Ancak, danışman psikolog sitesinin genel formatına uyacak şekilde, bu yazı, bir okur sorusuna istinaden hazırlandı. Yani beni, “Onu sevmemek için ne yapmalıyım?” başlığını kullanmaya www.terapievi.com sitesindeki bir yazı için gelen okur sorusu sevk etti.

İsterseniz. önce yazıya kaynaklık eden soruyu sizinle paylaşayım, sonra da soru ile ilgili düşüncelerimi açıklayayım.

Soru: Ben bu gün sevdiğimden ayrıldım. Yani, kabaca ben ona, onu sevmediğimi söyledim; ama yalan söyledim. Onu seviyorum. Ve sonra o bana “Sen sevmiyorsan ben hiç sevmiyorum.” dedi. Ancak, bana sevdiğini ilk o söylemişti. Şimdi düşünüyorum da, o beni hakikaten sevmiyor mu? Ama mecburdum ayrılmaya. Onu sevmemek için ne yapmalıyım? Sorularımın ikisine de cevap verirseniz mutlu olurum. (Soru bir hanımefendiye ait.)

Soruyu kabaca ikiye ayırıp anlamaya çalışalım:

1- O beni seviyor mu?

Karşımızdaki kişinin, kendi içinde bize karşı hissettiği duygunun peşinde koşmaktansa, onum tutum ve davranışlarıyla, söyledikleri ve söylemedikleriyle bize ne hissettirdiğine odaklanmamız daha doğru gibi geliyor bana.

2- Ben onu sevmemek için ne yapmalıyım?

Öncelikle, ona olan duygunuzu net olarak tanımlayın. Bunun için ben, ilişki danışmanlığı sürecinde danışanlarıma sorduğum soru şu oluyor: “Sevgi kelimesini bilmiyor olsaydınız, ona olan duygularınızı hangi kelimelerle ifade ederdiniz?” Aynı soruyu siz de kendinize sorabilirsiniz. “Ben ona karşı ne hissediyorum?”

Ben bahsettiğiniz ilişki tarzında sahici bir sevginin olamayacağını varsayıyorum. Çünkü sahici sevgi kişileri yormaz. Kişilere baskı hissettirmez, zorunluluk dayatmaz.

Peki onu sevmiyorsak onu neden hayatımızdan çıkar(a)mıyoruz? Bunun pek çok sebebi olabilir.

O hayatımızdan çıktığında derin bir boşluk yaşamaktan korkuyor olabiliriz. Onu  tarafından bırakılmak bize aşağılanmış hissettiriyor olabilir. Ondan ayrılmayı bir başarısızlık ve kaybetme olarak deneyimliyor olabilirsiniz. Olasılıklar çok daha fazladır tabii ki.

Sorunuza cevabımı özetlersem;

  1. Önce onunla olan ilişkinizde sahici duygularınızı netleştirin.
  2. Bir ilişkiden beklentilerinizi düşünün, değerlendirin.
  3. Bu ilişkinin beklentilerinizi karşılayıp karşılamadığını düşünün.
  4. Şayet ilişkiniz ihtiyaçlarınızı karşılamıyorsa, mantığınız ayrılmanız gerektiğini söylüyorsa ilişkinizi bitirin.
  5. Canınız yanabilir. Ama iyileşmek için bazen acı çekmemiz gerekebilir.
  6. Kendi başınıza bunu yapamıyorsanız , size destek verecek bir psikoterapist bulun.

Muhabbetle kalın.

Bu da var

Bipolar Bozukluk Nedir?

Literatürde önceleri manik-depresif psikoz olarak adlandırılan bu duygudurum bozukluğu, günümüz literatüründe bipolar duygulanım bozukluğu olarak …

7 yorum

  1. Ben onu sevdigimi süylüyorum ama o karşılık vermiyor sürekli kacmaya calışıyor yardımcı olurmusunuz lütfen….

  2. bir konu var buradan mı yazıcam

  3. Merhaba benm 8 aydır hoşlandığım çoçuk var bu çoçuk erkek kuzenimin arkadaşı bu aralar bana çok bakıyo sizce bana karşı ilgisi varmı nasıl öğrenebilirim

  4. ben sema die bir kıza aşık oldum o da beni seviyor ama sınıftakiler beni kızdırmak için inşallah sema ile caner evlenir diolar ve benimde güvencim hiç kalmıor ayrılmak istiorum ama içim el vermior

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir