Ana Sayfa / Genel / Online terapi bana yardımcı olur mu?
Online Psikolog

Online terapi bana yardımcı olur mu?

Soru: Yusuf Bey merhaba. Bulunduğum yerde, psikolojik destek alabileceğim bir uzman yok. Psikiyatristler var hastanelerde. Onlar da sade ilaç yazıyorlar. Benim ise konuşmaya ihtiyacım var gibi geliyor bana. İnternette arama yaparken online psikolog ve online terapi diye bir şey gördüm. Hem online terapi hakkında bilgi almak istiyorum, hem de işe yarayıp yaramayacağını öğrenmek istiyorum. Teşekkür ederim.

Cevap: Psikoterapi öncelikli olarak yüz yüze gerçekleştirilen bir süreçtir. Ancak uzmanlar günümüzde, sizin de yaşadığınız sorunlara benzer sorunlar için bir çözüm yolu olarak online terapi uygulamalarından istifade ediyorlar. Online terapiye benzer başka isimler de kullanılmaktadır: online danışmanlık, elektronik terapi, mobil danışmanlık vb.

Online terapi üzerine yapılan pek çok araştırma, psikolojik yardım arayan insanlara fayda sağladığını  göstermektedir. Ancak önemli bir nokta, online terapinin etki alanının, normal terapiye göre daha kısıtlı olmasıdır. Mesela, normal psikoterapide daha fazla faktör (jest, mimik, ses tonu, ofisi kullanma şekli vb.) ele alınabilirken, online terapide daha kısıtlı faktörler kullanılabilir.

Şayet yaşadığınız sorun şizofreni, majör depresyon gibi ağır düzeyde bir sorun değilse, online terapi size yardımcı olacaktır. Bunun için, terapi alacağınız uzmanla bir ön görüşme yapmanızı tavsiye ederim.

Online terapi hakkında ayrıntılı bilgi için onlineterapi.gen.tr adresini inceleyebilirsiniz.

Bu da var

Bipolar Bozukluk Nedir?

Literatürde önceleri manik-depresif psikoz olarak adlandırılan bu duygudurum bozukluğu, günümüz literatüründe bipolar duygulanım bozukluğu olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir