Ana Sayfa / Genel / Hangi psikoterapi modeli daha iyidir?
Online Psikolog

Hangi psikoterapi modeli daha iyidir?

Psikoterapi, insanların düşünce, duygu, davranış ve ilişkileri ile ilgili değiştirmek istedikleri noktalarda kendilerine destek sunan bir psikolojik yardım süreci olarak düşünülebilir.

Literatürde, farklı sınıflandırmalara göre farklı sayılarda psikoterapi modeli olduğunu görüyoruz. Bu modellerin sayısı, nereden bakarsanız yüzlü sayılarla ifade edilebilir. Hatta bazıları, meselenin öznel boyutuna vurgu yapmak için “Terapist sayısınca terapi vardır.” demektedirler.

Son dönemlerdeki genel eğilim ise, bütün bu “farklı” terapi modellerinin, insanlara fayda sağlayan ortak noktalarını tespite dönüktür. Yani, artık psikoterapi sistemleri açısından, “Filanca terapiyi üstün yapan özellikler nelerdir?” tarzında soru sormaktan çok, “Bunca farklı terapi modellerinin, insanlara fayda sunan ortak noktaları nelerdir?” şeklindeki soruları önemsiyorlar.

Hal böyle iken, bazı terapistler (hatta danışanlar bile) kendi terapi modellerinin diğerlerinden üstün olduğunu ispata dair çaba içerisine girmektedirler. Bence bu son derece işlevsiz bir çabadır. İşlevsizdir, çünkü kişileri yeniliklere kapalı ve tutucu hale getirebilir. Ben kendi adıma okuduğum ve öğrendiğim her terapi modelinde ayrı bir güzellik görüyor ve bu modellerin teorisyenlerine hürmet ediyorum. Demem o ki, her terapi modelinin kendi içinde bir işlevselliği ve güzelliği vardır.

Peki bir danışan olarak siz ne yapabilirsiniz?

Yardım almak istediğiniz psikoterapistle bir ön görüşme yapabilirsiniz. Sorununuzu ve beklentilerinizi paylaşabilir, size hangi terapi modeliyle, nasıl yardım sunacağını öğrenebilirsiniz. Terapinin öngörülen süresi ve maliyeti hakkında bilgi alabilirsiniz.

Daha iyi psikoterapi aramaktansa size uygun psikoterapi modeli arayışında olmanızı öneririm. Mesela, maliyeti açısından sizi zorlayabilecek (haftada 2 seans ve 2-3 yıl sürebilir) dinamik terapiye başlamak, şayet şartlarınız uygun değilse çok makul olmayabilir. Bunun yerine daha kısa süreli, sorun çözme terapisini tercih edebilirsiniz.

Özetle, en iyi terapi değil, size fayda sağlayabilecek terapi modelinin aramanızı öneririm.

Bu da var

Bipolar Bozukluk Nedir?

Literatürde önceleri manik-depresif psikoz olarak adlandırılan bu duygudurum bozukluğu, günümüz literatüründe bipolar duygulanım bozukluğu olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir