Ana Sayfa / Genel / Eşimi düzeltebilir misiniz?
Online Psikolog

Eşimi düzeltebilir misiniz?

Evlilik terapisi için randevu almak isteyen kişilerin önemli bir kısmının beklentisi, evliliklerinin düzelmesi değil, eşlerinin düzelmesi yönünde oluyor. Onlara bu durum ifade edildiğinde ise, “Evliliğimin düzelmesinin yolu eşimin düzelmesinden geçiyor.” paralelinde şeyler söylüyorlar. Bu çok bilindik bir bakış açısıdır aslında: Ben normalim, eşim anormal!

Evlilik terapisinin temel parametresi ise yukarıda ifade edilen tutumla çok uyuşmuyor. Evlilik terapisi, evlilikleri birlikte oluşturulan sistemler olarak görüyor. Yani, kadın ve erkek, sahip oldukları kişisel dinamiklerden (psikolojik, biyolojik ve sosyal dinamikler) hareketle bir ilişki dinamiği (ilişki sistemi, ilişki döngüsü) oluşturuyorlar. Evlilik terapisinin temel amacı ise, oluşturulan kısır (doyum vermeyen) döngüler yerine, sağlıklı (doyum veren) döngüler üretebilmektir. Dolayısıyla evlilik terapisinde, hem kişisel dinamiklere hem de ilişki dinamiklerine odaklanılır.

Sonuç olarak bir evlilik terapisti ya da evlilik danışmanı, eşlerin düzelmesi için değil ilişkilerin düzelmesi için destek sunar.

 

Bu da var

Bipolar Bozukluk Nedir?

Literatürde önceleri manik-depresif psikoz olarak adlandırılan bu duygudurum bozukluğu, günümüz literatüründe bipolar duygulanım bozukluğu olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir